9 pytań do samooceny, które liderzy powinni sobie zadać!

Pytania mają ogromną wartość. Niekoniecznie pytania zadane do innych osób – choć oczywiście mają swoje uzasadnienie – ale pytania do nas samych. Jako liderzy mamy codziennie możliwość doskonalenia siebie i otaczających nas osób. Pójdźmy o krok dalej i powiedzmy, że jesteśmy za to odpowiedzialni. Dzieje się tak dlatego, że nasi pracownicy, klienci i interesariusze polegają na nas, jeśli chodzi o realizowanie przywództwa, w znaczący sposób.

John C. Maxwell napisał książkę o pytaniach. Dosłownie. W swojej pracy „Dobrzy przywódcy zadają świetne pytania” John uczy nas, dlaczego pytania są tak ważne, jakie pytania w kwestii samooceny powinieneś zadać sobie jako liderowi i jakie pytania powinieneś zadać swojemu zespołowi.

Najskuteczniejsze pytania nie mają na celu wskazania rzeczy, których nie wiemy, ale raczej rzeczy, które powinniśmy zrobić, aby pracować nad sobą i swoimi zdolnościami przywódczymi.

POD KONIEC KAŻDEGO ROKU MIĘDZY ŚWIĘTAMI A NOWYM ROKIEM ZANURZAM SIĘ GŁĘBOKO W SAMODZIELNYM ĆWICZENIU SAMOOCENY.

Spoglądam wstecz na rok, który dobiega końca i spoglądam w przyszłość na ten, który dzieli tylko strona kalendarza. Pytania, które sobie zadaję, są trudne i introspekcyjne. Są również bardzo istotne dla każdej osoby doświadczającej zmiany na ścieżce kariery lub swojej roli w firmie.

Stawiam Ci wyzwanie, abyś poświęcił trochę czasu w tym kwartale na poważne, skoncentrowane przemyślenie poniższych pytań dotyczących świadomej samooceny. Pierwsze cztery mają odzwierciedlać pory roku w twojej przeszłości, podczas gdy ostatnie cztery, dotyczą twojej przyszłości. Pytanie nr 5 jest jedynym pytaniem skoncentrowanym na Twojej obecnej sytuacji. Daj znać, co ustalisz – Twoje odpowiedzi mogą prowadzić do bezprecedensowych rezultatów zarówno dla Ciebie jako lidera, jak i Twojej całej organizacji.

1. CO ZREALIZOWAŁEM?

To pozytywne ćwiczenie, więc zacznijmy od pozytywnego pytania. To zapytanie powinno dotrzeć do korzeni tego, co działa w Twojej karierze. Daje też okazję do refleksji. W naszym świecie przywództwa wykonawczego często brakuje czasu na tego typu chwile. Więc skorzystaj i kop trochę głębiej. Zamiast skupiać 100 procent swojej uwagi na wielomilionowej transakcji, którą zawarłeś, obniż poprzeczkę, aby dowiedzieć się, co jeszcze osiągnąłeś. Czasami zwycięstwa mniejszej skali są równie ważne do świętowania.

2. CZEGO SIĘ NAUCZYŁEM?

Choć przyznaję z bólem, trener New England Patriots, Bill Belichick, ma rację, kiedy mówi, że więcej dowiaduje się o swojej drużynie po zakończeniu sezonu niż w jakimkolwiek momencie w ciągu roku. (Ujawniam się: jestem zagorzałym fanem Miami Dolphins, ale także kibicuję Falcons z The John Maxwell Company z siedzibą w Atlancie). To dlatego, że posiadanie czasu na zrobienie kroku w tył zarówno z osiągnięć, jak i porażek jest kluczem do holistycznego zrozumienia. Zapewnienie sobie takiej przestrzeni, może otworzyć oczy na to, czego naprawdę nauczyłeś się po drodze.

3. KOGO PROWADZIŁEM?

Znakiem rozpoznawczym influencera nie jest liczba obserwujących, ale raczej liczba liderów, których stworzył. Pomyśl o replikacji lidera. Stajemy się typem lidera, za którym ludzie chcą podążać, tylko wtedy, gdy tchniemy w ich życie wartość. Jeśli chcemy, aby nasi ludzie byli chętni do nauki, głodni, pełni pasji i zorientowani na rozwój, to od nas zależy, kogo oni będą rekrutować, zatrudniać i wdrażać do organizacji.

4. CO MNIE POWSTRZYMAŁO?

Możliwe, że nie udało Ci się osiągnąć wszystkich celów w zeszłym roku, ostatnim kwartale, a nawet w zeszłym tygodniu. W porządku. Ale przyjrzyjmy się bliżej, co spowodowało te zmniejszone zyski. To, jak odpowiesz na to pytanie, prawdopodobnie doprowadzi do jeszcze większej liczby pytań. Czy były rzeczy, które mogłeś zrobić inaczej? Czy sprawdziłeś każdy aspekt swoich obowiązków, który mógł mieć znaczenie?

5. CZY WCIĄŻ KOCHAM TO, CO ROBIĘ?

#LoveWhatIDo. Ten hashtag znajdziesz na moim kanale na Twitterze. Niezależnie od tego, czy wygłaszam prezentację dla tłumu 1800 przywódców w Odessie w Teksasie, czy dyskutuję o transformacji kraju z prezydentem i gabinetem Gwatemali, czasami muszę się uszczypnąć. Absolutnie kocham ten czas w mojej karierze. Ale tak jak ty, z pewnością są elementy pracy, których nie lubię. W momencie, gdy te zadania zaczną przeważać nad większym przesłaniem, prawdopodobnie odpowiem „Nie” na to pytanie. Nasza zdolność do bycia skutecznym jest bezpośrednio związana z naszą zdolnością do bycia pasjonatem tego, co robimy.

6. CZY JESTEM GOTOWY PONOWNIE ZAPŁACIĆ CENĘ?

Moja praca wymaga dużej ilości podróży. DUŻO podróży. A ponieważ życie rodzinne wisi na włosku, to pytanie może być jednym z najtrudniejszych na liście. John mówi: „Wszystko, co jest w życiu wartościowe, prowadzi przez całą drogę pod górę”. Musimy dowiedzieć się, czy to, nad czym pracujemy w naszej karierze i rozwoju przywództwa, jest warte wspinania się. Jeśli chodzi o mnie, wiem, że moje wartości i cele są tak zgodne z Maxwell Leadership Company, że jestem gotów płacić cenę raz za razem.

7. JAKIE SĄ MOJE PRIORYTETY?

Jako przedsiębiorczy, zorientowani na wyniki liderzy jesteśmy obarczeni mentalnością marzyciela, co oznacza, że zawsze mamy apetyt na więcej. Więcej zmian, więcej przychodów i więcej sukcesów. Łatwo odwracamy uwagę od wykonywanego zadania przez następny błyszczący przedmiot lub kolejną wielką okazję. Kluczem do pokonania tej bariery jest wybór priorytetów. Wszystko sprowadza się do tego: jeśli masz zbyt wiele priorytetów, nie masz żadnych priorytetów. Zadaj sobie to pytanie, aby zidentyfikować, ocenić i zignorować te szkodliwe rozrywki.

8. JAKA ZMIANA NAWYKU NAJBARDZIEJ MI POMOŻE?

Wszyscy wiemy, że istnieją pewne nawyki, które utrudniają nam postęp jako intencjonalnych przywódców. Bez względu na to, jak bardzo staramy się je stłumić lub zmienić na pozytywne zachowania, są one: hałasem i odwracają uwagę od naszych celów, które mamy w zasięgu ręki. Pierwszym krokiem do przezwyciężenia tych nawyków jest uświadomienie sobie, że istnieją i bycie na tyle samoświadomym, aby zidentyfikować je jako przeszkody.

9. JAKIE SŁOWO JEST NAJWAŻNIEJSZE? Każdego roku wszyscy powinniśmy odkrywać „słowo skupienia”. Wybierz słowo, które definiuje to, co masz nadzieję osiągnąć, a następnie skupiaj się na nim każdego dnia. Świetne słowa do rozważenia to „zamierzone”, „wpływ” lub „współpraca”. Krystalizacja i przeżywanie tak potężnych słów, jak te, sprawi, że będziesz bardzo skoncentrowany na nadchodzącej misji.Poprowadziłem setki przedsiębiorców przez te pytania świadomej samooceny i po drodze odkryłem, że są bezwartościowe, bez uczciwych, autentycznych odpowiedzi. Ostatecznie jesteś jedyną osobą, która ocenia to ćwiczenie. Jednak ludzie wokół ciebie oceniają twoje wyniki jako lidera.

Mark Cole CEO Maxwell Leadership opiera się na ponadczasowych zasadach Johna C. Maxwella, autora bestsellerów nr 1 New York Timesa, trenera i mówcy, który sprzedał ponad 35 milionów książek w 50 językach.

Leave a Comment