3 bazowe kwestie by zachęcić zespół do działania

Praca zespołowa wymaga nie tylko zaanagażowania i dobrej komunikacji, to wielopoziomowa umowa pomiędzy ludźmi, która obowiązuje 24 godziny na dobę, nie tylko w trakcie godzin pracy.

W jaki sposób zachęcić zespół do działania? Co zrobić by zespół chętnie brak udział w wymianie informacji zwrotnej? Co zrobić by członkowie zespołu się nie wypalili?

To jedne z częściej zadawanych przez liderów, z którymi współpracuję, pytań. Rzeczywistość jest różna od artykułów w sieci, a nawet komentarzy na biznesowych portalach. Rzeczywistość, to mieszanka wiedzy, osobowości liderów i codzienności życia, konkretnie w naszym kraju.

Z wszelkimi przekonaniami oraz wychowaniem poprzedniego systemu. Z tym każdy z nas pojawia się w zespole, równocześnie z nadzieją, że jesteśmy w stanie się porozumieć i wzajemnie zmotywować do działania.

Pierwszą kwestią jest zrozumienie, że to motywacje wewnętrzne rządzą naszymi zachowaniami
i kiedy spotykamy się w gronie osób, które wolałyby być w innym miejscu, cieżko będzie marzyć o mocnym i efektywnym zespole. Lider, który jest świadomy i realizuje swoją pracę z pasją, jest
w stanie stworzyć dokładnie taki sam zespół. Trudno jest nam zaakceptować fakt, iż zespół jest odzwierciedleniem naszego zaangażowania i naszych kompetencji. Jest ogromnym lustrem wszystkich naszych słabości i mocnych stron. Pracując coachingowo mówię o tym swoim klientom, co nie spotyka się z radosnym przyjęciem na początku, jednak zmienia się w ogromny entuzjazm kiedy zmienia się postawa i zaangażowanie lidera, a za nim całego zespołu.

Drugą kwestią jest regularne i swobodne udzielanie informacji zwrotnej za każdym razem kiedy pojawi się taka potrzeba. Oznacza, to że potrzebujemy mieć wypracowaną wysoką uważność na detale i zauważać każde dobrze wykonane zadanie i szybko reagować na, to co wymaga usprawnienia. Liderzy często używają informacji zwrotnej jako broni, tym samym budują sobie mur, przez który nikt nie będzie chciał się przebijać z feedbackiem dla menedżera. Koncentracja na faktach, wysoka świadomość emocjonalna i regularność rozmów, spowoduje, że przestaniemy się borykać ze słabo skonstruowaną informacją zwrotną, a zespół poczuje się zachęcony do jej udzielania, kiedy po drugiej stronie spotka człowieka świadomego, że również popełnia błędy.

Trzecią kwestią jest zadbanie o energię do pracy. Nikt kto pracuje non stop nie jest w stanie pracować efektywnie nawet jeśli ma takie poczucie. Ważną sprawą jest więc wypracowanie wewnętrznego kontraktu w zespole, w oparciu o szacunek i wzajemne granice. Szczególnie ma, to znaczenie w dobie technologii. Większość zespołów boryka się obecnie z całodobowymi czatami, mailami i grupami, które nie gasną nawet w trakcie weekendu. Tym samym nawet najbardziej odporny pracownik, będzie miał trudności z kilkunastogodzinną przerwą od myślenia na temat pracy. W każdym zespole spotkałam chociaż jedną osobę, która nie widziała nic złego

w wysyłaniu maili o 2 w nocy, z założeniem, że każdy przeczyta je kiedy chce, skazując tym samym pozostałą część zespołu do spotkania się z 20 nieprzeczytanymi ważnymi i pilnymi wiadomościami o 8 rano.

Zmiana zespołowa jak wszystkie zmiany zaczyna się od jednostek, a w tym szczególnym przypadku od lidera. Poruszone wyżej kwestie są zaledwie fundamentem, do budowania zgranego i zaangażowanego zespołu. Jeśli jednak poszukujesz odpowiedzi na pytania, jak zaangażować mój zespół do pracy, to zacznij właśnie od rozważenia, co w tych obszarach wymaga u Ciebie usprawnienia.

Autor: Edyta Kwiatkowska

1 Comment

  1. win coin dolar on March 5, 2023 at 9:49 pm

    Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Leave a Comment